logo
  • برج مسکونی شیان
  • مهندسین مشاور آکام طرح تکوین
  • فست فود قیطریه
  • رستوران صفا
 
 
ثبت نام
فراموشی رمز عبور

بررسی سامانه برج خورشیدی به عنوان راهکاری برای سرمایش ایستا و سازگار با محیط زیست

دورنمايي از اتمام ذخاير فسيلي جهان در طي چند دهه آينده و آلودگی محیط زیست باعث شده است تا بهينه سازي مصرف انرژي و استفاده از انرژی های تجدید پذیر به جای انرژی های فسیلی و فنا پذیر، بعنوان يك امر ضروری در تمام کشورهای جهان مطرح گردد و با اختصاص بودجه هايي كه صرف تحقيقات و پژوهش در زمينه جايگزين كردن سوخت هاي فسيلي و انرژي هاي نو مي شود، هر ساله روش هاي جديدي براي بهينه سازي انرژي در جهان مطرح مي شود. در سالهاي اخير، با توجه به این که بیشترین مصرف انرژی در زمینه ساختمان سازی مصرف می شود، بحث استفاده از انرژي هاي نو جهت گرمايش و سرمايش ساختمان، نظر مهندسين و معماران را به خود معطوف ساخته است.

با توجه به اين موضوع كه بخش وسيعي از كشور ایران در ناحيه آب و هوايي گرم قرار دارد، اجراي روش هاي مناسبي جهت كاهش هزينه هاي سرمايش ساختمان قابل تأمل  است. با توجه به اينکه ايران در نيم کره شمالي زمين قرار دارد و دارای متوسط تابش خورشيدی مناسب مي باشد، بايد به تحقيق و گسترش نوعی از نيروگاههای تجديدپذير پرداخت که  با استفاده از خورشید نیاز انرژی کشور را بر آورده کند.

 نيروگاه دودکش خورشيدی ضمن تحقق موارد مذکور از تکنولوژی خاصی پيچيده ای برخوردار نبوده و قابليت ساخت در داخل کشور را دارا می باشد و علاوه بر آن در مقیاس خانگی نیز بسیار پر کاربرد می باشد.

کی از راهکارهای سرمایش ایستا استفاده از تهویه می باشد.آنچه که در این مقاله به آن توجه شده است استفاده از دودکش خورشیدی است.اثر دودکشی در نتیجه تراکم هوا به وجود می آید.هر چه اختلاف دما ما بین دو توده هوای مجاور بیشتر باشد، اختلاف میزان سیالیت آن بیشتر می شود.این اختلاف سیالیت، نیروی پیش برنده ای است که اثر دودکشی را هدایت می کند و به اختلاف دما و تفاوت ارتفاع بستگی دارد.بر ج خورشیدی هم در مقیاس نیروگاهی و هم در مقیاس خانگی کاربرد دارد.

مهندس هانيه صنايعيان

دانشجوي دکترا معماري دانشگاه  علم و صنعت ايران
کامنت ها:
نام:
نام خانوادگی:
پیغام:*
کد امنیتی:
 
طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت
sanadata